

Vitra
Vitra EAMES ELEPHANT plywood jakkara, pähkinä
Design Charles & Ray Eames
Eames Elephant Plywood pähkinäviilussa on Charles ja Ray Eamesin klassisen designin eksklusiivinen versio. Tumma, runsassävyinen puuviilu antaa hienostuneen ilmeen, joka korostaa elefantin veistoksellista muotoa.
Kysyttävä? Tavoitat meidät yhteyslomakkeella, puhelimitse: 06-781 1222 tai WhatsApp
Toimitus kotiovelle, jopa sisään asti kannettuna.
Kaikki maksutavat, voit maksaa myös erissä.
Turvallisesti suomalaisesta yrityksestä!
Kuvaus
Kun Charles ja Ray Eames loivat vanerista valmistetun elefanttinsa, heidän tavoitteensa oli haastaa muotopuristuksen rajat. Monimutkaiset kaaret tekivät valmistuksesta teknisen haasteen, ja ensimmäinen versio jäikin vain muutamaan prototyyppiin.
Tämä pähkinäpuuviilusta valmistettu versio tehdään Itävallassa viljellystä Juglans nigra -puusta, jonka syvä väri ja erottuva syykuvio tuovat lisäsävyä eleganssiin ja arvokkuuteen. Lakatun pinnan ansiosta puu on suojattu ja sen luonnollinen kauneus korostuu – täydellinen katseenvangitsija olohuoneeseen, eteiseen tai toimistoon.
Tekniset tiedot
Korkeus: | 41,5 cm |
---|---|
Leveys: | 41 cm |
Materiaali: | Muotopuristettu vaneri pähkinäviilulla |
Alkuperä: | Saksa |
Paino: | 4 kg |
Sertifiointi: | CE-merkintä, GS-sertifioitu, EN 71-1, -2, -3 |
Pituus: | 78,5 cm |
Väri: | Pähkinä |